Живот и обичаји народа српскога

Инспирисани Вуковим делом “Живот и обичаји народа српскога” ученици 6/2 су, уз инструкције наставница Јелене Калезић и Јелене Ђурић, учествовали у пројектној настави “Наши обичаји”.У сусрет празницима припремили су инересантне и врло занимљиве приказе најзаступљенијих празника код Срба: Божића, Нове године и крсне славе.У пројектној настави је учествовало цело одељење.Угледни час је одржан последњег школског дана у старој години, у четвртак, 30. 12. 2021.Домаћин и домаћица су дочекали госте, наставнике и ученике, а затим су нам дочарали обичаје који се везују за славу, Божић и Нову годину. Као главна обележја славе ученици су издвојили славски колач, свећу и жито. Славски колач су спремиле ученице 6/2 у просторијама наше школе. Божићна песма је најавила долазак најрадоснијег хришћанског празника – Божића, који је обележен уласком положајника и паљењем бадњака. Најрадоснији тренутак је био када је домаћица бацила бомбоне по слами, а ученици пијукали и тражили их. У последњем делу часа, атмосфера је са озбиљне и свечане, прешла у мање формалну – обележили смо дочек Нове године. Долазак је најављен испаљивањем конфета и међусобним дељењем дарова.
Поносне на наше ученике који чувају наше обичаје и традицију,
наставнице Јелена Калезић и Јелена Ђурић

У току трајања пројектне наставе “Наши обичаји” ученице 6/2 су 27. 12. 2021. самостално направиле славски колач у кухињским просторијама школе.  Славски колач је 30. 12. изломљен на угледном часу. Пред вама је снимак настанка славског колача.Ученице које су учествовале и изради: Анђела Вуковић, Исидора Латинкић, Љубица Ненадовић, Ања Јакшић и Јелисавета Степановић. Медијска  подршка нам је била Маша Крнетић из 6/4.Ученик Вук Бакић из 6/2 је монтирао снимак.Овим часом су обједињене и дигиталне компетенције ученика, али постигнуто је чување свести о националоним идентитету и нашим обичајима.
Наставнице Јелена Калезић и Јелена Ђурић