Колико су људи обавештени о заштити животне средине, колико им је заиста стало до тога и шта ми можемо да учинимо како бисмо помогли природи?

Још од доба када је човек населио ову планету, свет је много напредовао. Догодиле су се разне културне, економске, индустријске и многе друге промене. Међутим, у овим променама, човек је заборавио на природу око себе и на то да треба да је чува. Данас, природа је веома загађена. Свакако смо чули за страховите пожаре који су се догодили у Амазонији, где је заувек уништен велики број дрвећа која чине највећи шумски ланац на свету, али и за глобално загревање, које веома утиче на различите биљке и животиње. Такође, чули смо и за страшне утицаје које пластика има на околину, и за то како јој треба хиљаде и хиљаде година како би се коначно биоразградила, али и како много животиња трагично угине због дављења у пластичним кесама, које људи немарно бацају у мора и океане. Често слушамо приче о томе колико је рециклажа важна и како је заправо човек највећи ”кривац” за све промене на планети Земљи и како је он најодговорнији за сва жива бића на њој, па и за себе. Али, колико су заправо људи обавештени о заштити животне средине и колико им је стало до тога да помогну природи и допринесу њеном очувању? И шта ми сами можемо да предузмемо по питању очувања животне средине? Нажалост, статистике нису много позитивне. Чини се да људима није много стало до очувања природе, које су и они сами део. Немарно одбацују сав отпад, избегавајући рециклажне канте, бацају храну… Има и оних који сматрају да рециклажа служи само томе да се заради што више новца, а не да се очува природа… Како можемо променити ове статистике и шта можемо да учинимо? Природне ресурсе, наравно, треба да употребљавамо, јер би без њих наш живот био скоро незамислив, али само у умереној количини. Помислите само на то колико стабала изгубимо како би се направили сто, столице, па и папир. Зато, употребљавајте рециклирани папир! Ако имате неке старе папире које сте раније штампали, а нису вам потребни, можете их искористити за ново штампање. Затим, пре него што желите нешто да баците, размислите. Да ли то може поново да се искористи? Немојте само пролазити поред рециклажних канти, јер оне нису постављене без разлога. Ако имате нешто папирно, метално или пластично код себе, убаците га на предвиђено место, јер ћете тако дати макар мали допринос очувању животне средине и помоћи природи. Затим, ни случајно немојте бацати храну! Наравно, сигурно се и вама догодило да пожелите да поједете чипс који једу ваши другари, док ви имате само сендвич који су вам мама или тата спремили са љубављу, а садржи неко поврће. Када пожелите да баците нешто од хране, сетите се чињенице да пола света нема адекватну храну и пијаћу воду, и подсетите себе како треба да будете захвални што неко мисли на вас и што имате шта да једете. Зато, поједите тај сендвич у сласт и бацајте што мање хране можете! Шта год можете поново да употребите, употребљавајте! Шта год можете да рециклирате, рециклирајте! Помозимо природи, јер смо управо ми најодговорнији за њу!
Аутор: Тара Марковић